top of page

Parunāsim par "bespoke" un "Made To Measure (MTM)"Nesen rokās nonāca viens no žurnāla Klubs arhīva numuriem (2017.gada februāris), un tajā ir iekļauts lakonisks, bet precīzi apraksīts vīriešu krekla pasūtīšanas process (paldies Ritai Erdmanei (vīriešu stila speciāliste). Līdzīgi kā ar uzvalkiem, tiek minēti divi termini, kuru nozīme, pēc maniem novērojumiem, lielai daļai ir tikpat mistiska kā Mēness otra puse - bespoke un Made To Measure jeb MTM.

Izlasot Ritas skaidrojumu, sapratu, ka ir tik precīzi un labi aprakstīts, ka vēlos ar to dalīties.

Bespoke - individuāla šūšana ar laikošanu. Klients tiekas ar drēbnieku laikošanā vismaz vienu reizi. Tā ir iespēja iejusties kreklā un līdz sīkakajai niansei pārrunāt savas vēlmes, nodrošinot perfektu rezultātu. Laikošanu varat pieskaņot savam diena plānam. Augstākais drēbnieka meistarības līmenis.
Made to Measure (MTM) - šūšana pēc parauga, pielāgojot izmēru. Finansiāli MTM ir zelta vidusceļš, jo darbs ir daļēji automatizēts, salīdzinot ar bespoke šūšanu, bet saglabā līdzvērtīgu kvalitāti. Šajā gadījumā jūs, visticamāk, drēbnieku nesatiksiet. Klients izvēlas audumu, detaļu dizainu, apkakli, aproces, piegulumu, pogas, pogcaurumu krāsu - tieši tāpat kā individuālās šūšanas gadījumā. Tehniski process ir vienkāršots: standarta izmēra kreklu pielāgo klienta augumam. Nav laikošanu, bet parasti salons uzņemas veikt izmaiņas, ja ir gadījusies kāda kļūda vai rezultāts neapmierina.

Voila! Labi, vēl piebildīšu. MTM gadījumā uzvalks viszbiežāk tiek sāšūts ārpus Latvijas, kādā Eiropas vai ārpus Eiropas šūšanas ražotnē. Ideālā gadījumā vieta, kur pasūti uzvalku, piekopj caurspīdīgu politiku un tev būs šādas nianses nokomunicētas. Bet visvienkāršākais veids, kā zināt, ka uzvalku nav šuvis drēbnieks, ir pirmā laikošana.


Pasūtot individuāli šūtu uzvalku, pirmajā laikošanā odere vēl nav pievienota, var pat būt tikai viena piedurkne, pogas būs tik tālu kā Honolulu un noteikti varēsi redzēt žaketes skeletiņu - audeklu.


Šujot pēc parauga (MTM), kur darbs tiek veikts ārpus Latvijas, pirmo reizi ieraugot uzvalku, tas būs principā pabeigts - oderēts un ar pogām. Šajā gadījumā ir svarīgi, lai atlejē/salonā ir pieejams prasmīgs meistars, kurš jau pabeigtu uzvalku prastu pielāgot klienta augumam perfektam rezultātam. Mūsdienās šūšanas ražotnes nodrošina tiešām kvalitatīvu rezultātu, pat Ķīnas ražotnes algo itāļu drēbniekus, kas pārvalda piegrieztņu izstrādes un piegriešanas procesus. Vēl plusiņš MTM - tas būs daudz, daudz ātrāk nekā individuāli šujot.


Vēl būtiska atšķirība - bespoke šūšanā piegrieztne tiek konstruēta konkrētajam klientam, MTM - klienta mēriem tiek piemeklēta jau gatava, vistuvāk atbilstošā piegrieztne.


Individuālā šūšana ir tradīcija ar aizrautīgu vēsturi, kuru radījuši aroda entuziasti. Tas ir process. Un pasūtot uzvalku pie drēbnieka, Tu esi klāt visos uzvalka tapšanas posmos, redzi "iekšiņas" un noteikti uzzināsi ko jaunu par uzvalkiem.


Kā jau minēts mājaslapas pirmajā lapā - ir slieksnis, kuru pārkāpjot māksla beidzas un sākas ražošana. Tad nu, ja pavisam īsi - bespoke ir māksla, MTM - ražošana. Un MTM ir lielisks pirmais solis ceļā uz bespoke.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page